English version
Go klub Blansko

GO klub Blansko a Česká Asociace Go

pořádá

Mistrovství České republiky v go 2015

On-line zpravodajství

 

Propozice

Výsledky kvalifikací

Rozhodčí: Jarek Jiruše

Organizátoři: Jarek Jiruše, Jiří Babka, Lumír Škvařil, Martin Štoudek, Pavel Balúch

 

Aktuality v předvečer turnaje:

Protože Ondřej Šilt a Michal Timko se účasti vzdali, mistrovství se účastní nakonec tato osmička:

Ondřej Kruml 5-Dan

Jan Prokop 5-Dan

Radek Nechanický 5-Dan

Petr Cipra 3-Dan

Jan Hora 6-Dan

Jan Šimara 6-Dan

Bronislav Snídal 2-Dan

Lukáš Podpěra 6-Dan

 

Pokusíme se zajistit živý přenos dvou partií v každém kole. Pro fanoušky bude připraven almanach všech odehraných partií.

 

První kolo:

Hned v prvním kole se do sebe pustili jedni z favoritů, Lukáš Podpěra a Honza Hora, a jejich souboj byl přenášen na KGS. Lukášova povážlivě ohrožená skupina byla zajištěna tím nejefektivnějším způsobem, totiž protiútokem a zajetím řetězu bílých kamenů, po kterém Honza vzdal. Broňa Snídal sváděl dlouhé těsné zápolení se zkušeným mnohonásobným účastníkem MR Radkem Nechanickým a podlehl o 2,5 bodu. Ondřej Kruml měl velké mrzení s pokaženou nadějnou pozicí s Petrem Ciprou. Jan Šimara již v ranném stadiu partie zabil skupinu Janu Prokopovi, kterému se přes velké úsilí již nepodařilo výsledek zvrátit.

Kruml - Cipra 0-1

Hora - Podpěra 0-1

Šimara - Prokop 1-0

Nechanický - Snídal 1-0

 

Druhé kolo:

Lukáš porazil i dalšího silného konkurenta třídy 6D Jana Šimaru. O svém úspěchu v prvním hracím dnu, kdy porazil dva papírově nejnebezpečnější soupeře, se však večer vyjadřoval velice skromně: "Jestli budu takhle hrát dál, tak určitě začnu v dalších kolech prohrávat." Touha nejen vyhrávat, ale hrát dobré go, je velice sympatická. Druhým dvoubodovým hráčem po dvou kolech je Petr Cipra, který porazil Broňu Snídala. Ondřej Kruml velice rychle prohrál s Honzou Horou a zdá se, že je mimo formu. Radek Nechanický s Janem Prokopem se do sebe pustili ve velmi bojovném duchu a velké semeai v oboustranném bjojomi nakonec dopadlo vítězně pro Jana.

 

Nějaké fotky jsem nahrál sem.

Jarek

 

Druhý hrací den, třetí kolo:

Radek s Lukášem rozehráli ryze teritoriální partii, ve které měl nakonec Lukáš o 3,5 bodu více. Naopak Honza Hora s Petrem předvedli pěkný souboj vlivu na jedné straně a jistého území na druhé. Vliv v podání Honzy zvítězil. Honza Šimara s Ondřejem zase vyměňovali velké skupiny a co se zdálo být černé před chvílí, bylo bílé a naopak. Zvítězil Honza o 6,5 bodu. Jan Prokop porazil stejným rozdílem Broňu. Ten v jednu chvíli i překročil čas, ale soupeř to zahrál. Po třech kolech tak jediný Lukáš má plný počet bodů. Bez bodu je Ondřej a Broňa.

Ondřeje přišel podpořit jeho fan klub. Tři fanoušci vážili cestu z Brna a rozvinuli plakáty hlásající výzvy jako "Přestože prohrává, IMBA v něm zůstává" nebo "Smrt je už netrpělivá" anebo "Every molecule in his body is So Imba." Protože ale přijeli až v samém závěru partie, nemohlo to již ovlivnit výsledek. Uvidíme vliv tohoto dopingu v dalších kolech.

 

Čtvrté kolo:

A vskutku, podpora fan klubu byla úspěšná a Ondřej Scurge So Imba po lítém boji porazil Radka o 3,5 bodu. Možná taky trochu hrálo roli, že Radek přijel na mistrovství hned po noční směně a nějakých 40 hodinách beze spánku, ale jednu noc si již mohl odpočinout. Petr rozehrál s Janem Prokopem partii plnou ponnuki tvarů a schodů. S náskokem vyhrál druhý jmenovaný. Lukáš splnil papírové předpoklady a porazil Broňu. Jeho podpora v podobě přítelkyně Aďky je ještě účinnější než Scurgova. Hezi s Honzou Šimarou sehráli partii náročnou na propočet s množství bojů, obkličování, ožívání malých skupin a kó. Divácky velmi zajímavá partie skončila vítězstvím Heziho.

Stav po 4 kolech: Podpera 4 body, Hora a Prokop 3, Šimara a Cipra 2, Kruml a Nechanický 1, Snídal 0.

 

Třetí hrací den, páté kolo:

Dnes byla pozornost zaměřena na klíčovou partii Lukáše a Omina. V případě Lukanova vítězství by mu již titul mistra neměl uniknout (tedy ledaže by v posledních dvou kolech dvakrát prohrál s Ciprou a Krumlem a Hezi dvakrát vyhrál). Ale Omino ve velmi dramatické partii uspěl a zamíchal kartami.

 

Šimara-Cipra 1:0

Snídal-Kruml 0:1

Nechanický-Hora 1:0

Prokop-Podpěra 1:0

Stav po 5. kole: Prokop a Podpěra 4 body, Šimara a Hora 3 body.

 

Odpoledne jsme byli na výletě: Punkevní jeskyně s plavbou po říčce, zřícenina hradu Blansek, propast Macocha.

Fotky z výletu jsem přidal do alba, povšimněte si také Scurgova fan klubu. Byla to sranda, fotit ve tmě v jeskyni :)

 

Poslední hrací den, šesté kolo:

Dramatickou partii sehrál Ondřej Kruml s Jankem Prokopem. Ostrý souboj vedl k semeai, které nakonec Prokop vyhrál o jeden tah a udržel si tak vedoucí pozici v turnaji. Pokud vyhraje v posledním kole, bude mistr. Radek Nechanický se zpět dostal do formy a porazil Jana Šimaru o 3,5 bodu. Další dvě partie byly jednoznačné: Hezi vyhrál během hodiny a Lukáš o 25 bodů.

Cipra-Podpěra 0:1

Kruml-Prokop 0:1

Hora-Snídal 1:0

Šimara-Nechanický 0:1

Stav před posledním kolem: Prokop a Podpěra 5, Hora 4, Šimara a Nechanický 3, Kruml a Cipra 2, Snídal 0 bodů.

V posledním kole se utkají: Nechanický-Cipra, Snídal-Šimara, Prokop-Hora, Podpěra-Kruml.

 

Sedmé kolo:

Oba favorité vyhráli po velkých bojích své partie, takže měli shodně po 6 výhrách a za pomoci vedlejšího kritétia se mistrem republiky stal Jan Prokop následován Lukášem Podpěrou a Janem Šimarou. Gratulujeme!

Nechanický-Cipra 0:1

Snídal-Šimara 0:1

Prokop-Hora 1:0

Podpěra-Kruml 1:0

 

Na poslední kolo se přišli podívat také představitelé města, nejdříve místostarosta pan Jiří Crha a poté starosta pan Ivo Polák. Město velmi laskavě podpořilo turnaj dotací. Kromě toho nás navštívila i redaktorka místních novin a další dva regionální deníky požádaly o zaslání tiskové zprávy a fotografií.

 

Na závěr bych rád poděkoval svým spolupracovníkům, kteří v goistické veřejnosti nejsou příliš známí, protože neobjíždí turnaje, ale chodí do klubu a byli ochotni po čtyři dny přenášet partie a chystat vše potřebné: Jiří Babka, Lumír Škvařil, Martin Štoudek a Pavel Balúch.

Reportáž napsal Jarek Jiruše

Kruml Hora Šimara Nechanický Snídal Prokop Podpěra CipraPointsSDOSPlace
Kruml x 0 0 1 1 0 0 0 2 3 7
Hora 1 x 1 0 1 0 0 1 4 9 4
Šimara 1 0 x 0 1 1 0 1 4 11 3
Nechanický 0 1 1 x 1 0 0 0 3 8 5
Snídal 0 0 0 0 x 0 0 0 0 0 8
Prokop 1 1 0 1 1 x 1 1 6 18 1
Podpěra 1 1 1 1 1 0 x 1 6 16 2
Cipra 1 0 0 1 1 0 0 x 3 5 6